Gruusia

Lähemalt maast

Gruusia (Georgia) Millega kõigepealt seostub? Lihtsam oleks öelda, millega ei seostu. Kes ei teaks Gruusiaga seotud: veinid Kinzmarauli ja Tsinandali; Borjomi mineraalvesi ja Batumi kuurortlinn, imemaitsvad hinkalid ja satsivi, Šotha Rustaveli, Zurab Tsereteli! Gruusia köögikunstist on kirjutatud hulgaliselt retseptiraamatuid, Gruusia veini- ja gurmeetuurid koguvad pidevalt populaarsust. Ajaloohuvilised saavad Thbilisi, Kutaisi ja Batumi linnades jalutades paraja annuse: kindlused, katedraalid, kuulsuste mälestusmärgid jne.

Gruusiat ääristava Musta mere ääres kasvavad palmid, rododendronid, roosid. Merevesi on soe. Gruusias kasvavad arbuusid, melonid, hurmaad, viigimarjad ja isegi banaanid. Gruusia botaanikaaiad ja rahvuspargid on omaette vaatamisväärsused. Musta mere äärne kuurortpiirkond Gruusias muutub üha populaarsemaks: lisanduvad uued koos kõigi mugavustega hotellid, infrastruktuur renoveeritakse. Puhkus Gruusias jätab unustamatu mulje paljudeks aastateks. «Genatsvale! » – «Kallis!» – niimoodi tervitatakse Teid külalislahkes Gruusias.

Huvitavad faktid Gruusiast

  1. Riigi "tegelik" nimi, st gruusia keeles, on Sakartvelo. Gurdzhistan (Gurzan) ehk "hundi maa" - just nii nimetasid araablased ja pärslased Gruusiat ja "gruusialased". Euroopa versioon "Georgia" on tulnud St. George'ist, kes on Gruusias alati olnud väga populaarne.
  2. Just hobusel istuv St. George, kes läbib odaga madu, on kujutatud täna Gruusia vapil. See vanaaegne vapp ilmus Gruusia iseseisvumisel 1918. aastal. Vapil on osaliselt sümboliseeritud Gruusia vanima Bagringi, kuningliku perekonna kujutis.
  3. Kõige kuulsam Bagrationi perekonna valitseja on kuninganna Thamara Suur, kes elas 11.-12. Sajandi alguses. Tema valitsus ajal saatis Gruusiat sõjaline edu, õitses teadus ja kunst. Teda peetakse kõige võimsaks kuningannaks mitte ainult Gruusia ajaloos, vaid ka kogu Lähis-Ida ajaloos.
  4. Kuninganna Tamara teenistuses oli suurepärane Gruusia luuletaja ja varahoidja Shota Rustaveli, kes oli kangelasliku luuletuse autor "Kangelane tiigrinahas".Rustaveli poeem lisati Gruusia riigi arhiivi. Huvitav on see, et originaalses luuletuses ei kanna Tariel tiigrnahka, nagu on mainitud pealkirjas, vaid leopardi nakha.
  5. Kunagi elasid ka tiigrid Gruusias, nende kohalik alamliik oli Turani tiiger. Paraku on antud liik välja surnud eelmise sajandi alguses.
  6. Kuid Gruusia kuldse nahaga lambaid ei leitud isegi legendides. Kuldne lammas oli saatnud jumalate poolt, et päästa Kreeka kuninga Athamantuse lapsed ja viia need Kolhidasse. Hiljem ohverdati oma päästja ning tema kuldne nahk kingiti Kolhida kuningale. Kuidas see nahk varastati, räägib hästi tuntud müüt Argonautide kohta.
  7. Iidne Kolhida asus Lääne-Gruusia territooriumil ja selle pealinnaks oli tänapäeval linn Kutaisi. Antud legendi hiilgav minevik mattub kesklinna monumentaalses Kolhida purskkaevus. Purskkaev on kaunistatud kolmekümne kullaskulptuuriga, millest on kaevamiste käigus leitud ka jooniste koopad. Nad ütlevad, et see on kõige kallim purskkaev kogu Gruusias! Batumi kuurordis asub tuntud Medea kuju kuldse lambanahaga, mis on paigaldatud 2007. aastal Euroopa väljakule.
  8. Kuid kõige originaalsem kuju Gruusias on skulptoriline teos "Armastus", mida rahva hulgas nimetatakse "Ali ja Nino"ks. Need on kaks 7m pikkust inimest teraskonstruktsioonist, mees ja naine, kes 8-10-minutiliste intervalliga liiguvad teineteisega kokku ja ühenevad terveks skulptuuriks.
  9. Kõrgeim hoone Gruusias ja kogu Kaukaasias asub ka Batumis. See on Batumi tehnoloogiaülikooli hoone, mis on sarnane sinisevalge neljapoolse nõelaga. Selle kogupikkus koos spiraaliga on 200 meetrit ja ligikaudu poolel kõrgusel on kuldne vaateratas.
  10. Gruusias on lugematul hulgal iidse, kaasaegse, ajalooliste ja muinastegelaste monumente. Pole juhuslik, et tänapäeval üks kuulsamaid skulptoreid on Gruusia kunstnik Zurab Tsereteli. Gruusiast on pärit kogu maailmas tuntud näitlejad, lauljad, heliloojad, kunstnikud. Muistsest ajast austatakse Gruusiat ka teiste rahvaste loomingulistes teostes - meenutagem M. Y. Lermontovi "Mtsyri" või Mihhail Nesterovi maalingud Abestumani küla Aleksandr Nevski kirikus. Gruusia külastus võimaldab liituda maailma kultuuripärandga ning kombineerida see suurepärase ja kaasaegsete kuurordi puhkusega. Ekskursioon Gruusiasse on lõõgastus nii hingele kui ka kehale!

Viisa

Viimati muudetud: 26.11.2018

Eesti Vagariigi kodanikel, Vene Föderatsiooni kodanikel ja Eesti mittekodanikust elanikel on sissesõit Gruusiasse viisavaba. 
Vene kodanikele ja Eesti mittekodanikust nn. „halli passiga“ elanikele on vajalik kaasa võtta elamisluba ja pass.
Reisidokumendid peavad kehtima vähemalt 3 kuud pärast reisi.
Juhul kui lapsega reisib vaid üks lapsevanematest või vanem, kellel on lapsest erinev perekonnanimi peaks reisil kaasas olema lapse vanemate ühine nõusolek. Sama kehtib lapsega reisival täiskasvanul, kes ei ole lapse seaduslik hooldaja. Volituse näidise ja lisainfo leiate SIIT.