Küpros
Küpros on vapustav paik rannapuhkuseks. Suurepärane vahemere kliima, imeliselt puhtad rannad ja soe meri, rikkalik ekskursiooniprogramm, ainulaadsed spaa-programmid, rahvusfestivalid, lai valik hotelle – alates viietärni luksushotellidest kuni lõbusate noorte- ja mugavate perehotellideni. Kokkuvõttes pakub Küpros kõike, mida vaja ühe suurepärase puhkuse veetmiseks.
Teenindav personal hotellides ja poodides suhtleb heas inglise keeles.
Rohkearvulised vaatamisväärsused erinevatest ajastutest – alates Vana-Kreekast kuni Rooma ajajärguni, keskaja kuni Osmanite impeeriumi ajastu arhitektuurimälestisteni – avavad ajaloo- ja ekskursioonisõprade ees erinevaid võimalusi kergeteks jalgsimatkadeks. Traditsiooniline Küprose köök on maiuspalaks vahemere toitude armastajale ning külalislahkus on Küprose visiitkaardiks olnud läbi aegade.
10 huvitavat fakti Küprose kohta
- Küprosel on Troodose mäestikus oma Olümpose mägi, mis on küllaltki kõrge (1952 m), ja küproslased on kindlad, et tegelikult oli justnimelt nende Olümpos Vana-Kreeka jumalate elupaik. Talvel kattub Olümpos lumega ja sinna on rajatud suusakuurort, mille hooaeg kestab jaanuarist märtsini.
- Küpros on jagatud kaheks osaks – põhjaosa kuulub Türgile, lõunaosas on iseseisev Küprose Vabariik, mis on küll Euroopa Liidu liige, kuid ei kuulu Schengeni viisaruumi.
- Aastani 1960 oli Küpros Suur-Bitannia koloonia ja brittide pärandusena on saarel siiamaani vasakpoolne liiklus. Peale selle on Küpros pärandanud kolmeharulised pistikud, nii et puhkusele minnes tuleb kaasa võtta või kohapealt osta adapter.
- Küprosel tähistatakse suure veeuputuse ehk kataklüsmi päeva. Veeuputuse auks korraldatav festival langeb kokku kolmainupühaga. Rannikulinnades korraldatakse regatte ja laevade paraade, mujal folkloorietendusi, suuri laatasid ja kontserte, õhtu lõpeb nii turistide kui kohalike rõõmuks uhke ilutulestikuga. Huvitaval kombel ulatuvad selle traditsiooni juured hoopiski antiikaega, kui küproslased kogunesid Aphrodite ja Adonise templis ja korraldasid pärast seda mererannas ohverdusriitusi ja erinevaid võistlusi.
- Küprosel räägitakse kolme keelt: kreeka, inglise ja türgi. Türgi keel on riigikeel Põhja-Küprosel, kreeka keel Lõuna-Küprosel, inglise keel on aga jäänud saarele Briti impeeriumi pärandina. Peale selle võib saarel sageli kohata ka venekeelseid küproslasi – need on Nõukogude Liidust pagenud Pontuse kreeklased.
- Rannapuhkus Küprosel kogub populaarsust. Randu on siin väga erinevaid, maalilistest väikestest ja mõnusatest kliburandadest kaljudevahelistes lahesoppides kuni laiade liivarandadeni, millest osa ka vulkaanilise musta liivaga. 45 randa on ohutuse ja puhtuse eest välja teeninud Sinilipu tunnustuse. Kõik Küprose rannad on munitsipaalsed, oma randa ei ole isegi luksushutellidel.
- Legendi järgi sündis Aphrodite merevahust just Küprosel. Siit sai ta ka igavese nooruse, kümmeldes allikates, kuhu tänapäeval võib ennast kasta iga turist, ja siin kohtus ta oma armastatu Adonisega. Küprose spaade iluprotseduurid kannavad sageli armastusjumalanna nime.
- Shakespeare’i näidendi „Othello” tegevus toimub Küprosel. Just siin tappis Veneetsia väejuht Othello oma naise Desdemona. Ühe versiooni kohaselt peetakse Othello ajalooliseks prototüübiks Veneetsia kuberneri Cristoforo Morot, kes valitses Küprost aastatel 1505-1508. Küprioodid on sellise maailmakuulsust põhjustanud seiga üle uhked ja korraldavad ekskursioone Othello kindluse juurde Famagustas. Seda külastades võtke arvesse, et linn asub Põhja-Küprose Türgi Vabariigi territooriumil.
- Küprose ajalugu on sündmusterohke. Pärast Trooja sõda asustasid saare kreeklased-ahhaialased, seejärel kuulus see pikka aega Ptolemaiostele ja hiljem Rooma ja Bütsantsi impeeriumide koosseisu. Ristisõdade käigus vallutas Richard Lõvisüda Küprose, olles teel Pühale Maale, ja pärast abiellumist Navarra Berengariaga müüs saare Lusignanidele. Siis valitsesid siin Veneetsia Vabariik, Osmanite impeerium, Suur-Britannia, kuni XX sajandi keskpaigas sai saarest tüliõun Kreeka ja Türgi vahel.
- Küprose legendaarset Commandaria veini hakati valmistama juba neli tuhat aastat tagasi. Magusat dessertveini tehakse pisut kuivatatud Mavro ja Xynisteri viinamarjadest. Küprose Nama veinist kirjutasid Homeros, Euripides ja Galenos, nimetades seda jumala kingituseks, jumalikuks nektariks ja arstirohuks. Johanniitidest ristirüütlid nimetasid selle ümber Commanderiaks, Gran Commanderie’ piirkonna järgi, kus seda toodeti, ja levitasid üle kogu Euroopa.